Ultras Contro Il Calcio Moderno

     Popravdě se přiznám, že tento článek jsem psal několik měsíců a neustále jsem ho  pod vlivem dalších událostí měnil. Nechci se zde předem dohadovat s ostatními zainteresovanými o uveřejněných věcech, jelikož se jedná o informace většinou dostupné na internetových stránkách klubů nebo v případě Bohemky viděné mnou na vlastní oči nebo mých kamarádů.

     Toto moto (ultras proti modernímu fotbalu) vzniklo v Itálii jako reakce na přeměnu „old school“ stylu fotbalu na tzv. Moderní. Pomalu se šířilo celou Evropou a před pár lety se tato myšlenka projevila i u nás. O co v ní ortoxdním fans jde a pod vlivem jakých událostí k protestu zřejmě přistoupili? Myslím si  hlavně proto, že pomalu ale jistě se z fotbalu vytrácí ten pravý duch. Nedbá se na lásku ke klubu, jeho podporu a pravé fandovství v tzv. Ultra stylu. Stále více jdou ČMFS a fotbalové kluby na ruky sponzorům, politikům atd. Fotbalový fanoušek je zde hlavně od toho, aby utratil co nejvíc peněz za vstupenky, suvenýry, občerstvení apod. Ale hlavně to vše dělal bez reptání, zbytečných otázek a neupozorňoval na skutečné problémy spojené s fotbalem. Represe se proto týkají hlavně radikálních fans, kteří se organizují ve skupinách (tzv.ultras). Ti nejenže podporují svůj tým (chorály, chorea), ale také dost často poukazují na nešvary fotbalového svazu co se týče korupce a podlézání sponzorům za každou cenu bez ohledu na diváka. Bohužel na toto doplácí celý fotbal a vše s ním spojené.

     Situace začíná být poměrně neúnosná. Stačí pohlédnout na příklady těch klubů, které patří ke špičce ultras v tuzemských soutěží. Ve Spartě vedení klubu vyhlásilo svým vlastním fans válku. Začalo to zákazem pyrotechniky, registrace fans co chodí do kotle a poté se rozšířilo i o chorea. Tvrdé jádro rudých reagovalo po svém, opustilo svůj dlouholetý sektor a vytvořilo ho někde jinde. Náznak zlepšení nejspíše nepřijde kvůli mediální hysterii  za vhozený dělobuch na podavače míčů. Tím nechci omlouvat „inteligenta“, co má incident na svědomí. Někteří bafuňáři z vedení svazu mluví dokonce o kolektivní vině celého sektoru skalních fans. Proklamace vedení o vyhnání chuligánů a následném zaplnění Letné rodinami s malými dětmi se nenaplnili. Návštěvnost se propadla z průměru téměř 12 000 diváků o zhruba 5000 lidí.

     Dalším klubem je Baník, zřejmě nejlepší klub co se týče ultras aktivit u nás. Při prvním jarním utkání jeho příznivci vtrhli na plochu a napadli pro ně nenáviděnou brněnskou security, která je známá provokacemi typu metání chcanek v kelímcích do hostujícího kotle. V médiích se však mluvilo o pokusu napadnout domácí sektor. Od té doby jsou Chachaři šikanováni na každém výjezdu od policie a security. Následkem toho znechucení fans slezského týmu ve velkém rezignovali na výjezdy. Jeden příklad za všechny. Na Letnou jich přijelo kolem 150 fans, přitom o rok předtím téměř 3000. Argumenty o malé návštěvě co se objevily v TV, tj. o špatných výsledcích Baníku jsou trochu zcestné, propad je podle mě až moc enormní.

     Své problémy zažívá i Slavie. Euforie z nového stánku brzy vystřídalo mírné rozčarování v podobě striktního zákazu použití pyrotechniky. Vedení také naléhalo na kontrolování obsahu chorea od zápasu předkola LM proti Fiorentině. Na transparentech se objevily nápisy „Vítejte v civilizaci“ pod kartoniádou Praga a „zasraná fialová“ v italštině (fialová je barva sicilského klubu). Navíc vzhledem k velké návštěvnosti začalo vedení neuvěřitelně zdražovat lístky. Klasická vychcanost! Hostující fans se také na Eden zrovna neženou, kvůli šíleným opatřením (seberou vám i zapalovač???) a ceně vstupného. Zápas Slavia – Baník stál prý chachary kolem 350,-. Ultras na šikanu fans reagovali choreem ACAB a nápisem Bastilla, Mírov, Alcatraz, Eden. Obsah netřeba vysvětlovat.

     Samozřejmě postižení nejsou jenom tyto týmy, ale téměř každý s aktivními fans. V Teplicích například dostalo 50 lidí z kotle zákaz vstupu na stadion za bitku, která se ani na stadionu neudála. Kluby navíc najímají security za neuvěřitelně velké částky, ti ve snaze dokázat jak jsou potřební, vyvolávají rvačky s fanoušky. To vše se děje za přikyvování fízlů, klubového vedení, rádoby objektivních novinářů a tzv. většinové společnosti. Nikoho nezajímá, že pořadatelé se zřejmě protizákonně vyzbrojují na zápasy. Jejich arzenál je viditelný na první pohled. Boxery, teleskopy, slzáky jsou přinejmenším v rozporu se zákonem. Dotazoval jsem se na to i dvou Acabů, které znám. Security vyvolala rvačky s klokany na zápasech v Boleslavi a v Kladně, na Bohemce došlo k zmlácení téměř celého kotle (cca 130 lidí) Brna včetně žen za jednu dýmovnici, šarvátky se snažila vyvolávat i s Baníkovci na Letné a v Budějovicích místní security napadala Slávisty po oslavách gólu. Všechny incidenty nejsou více jak dva roky staré a zmiňuju se jen o těch největších.

     Možná vám přijde, že některé věci s tzv. Moderním fotbalem zdánlivě nesouvisí. Vysvětlení je jednoduché. Jelikož celý český fotbal je na ústupu, o čemž svědčí pohárové úspěchy či spíše neúspěchy za posledních několik let. Chybí peníze, lidé na fotbal nechodí a korupce se náš svaz také nezbavil. Jednoduché řešení je vše hodit na hooligans a ultras. Podle svazu oni vyhánějí slušné fanoušky ze stadiónů a sponzory zrazují od finanční podpory týmů. Určitě to přece nemůže být zkorumpované vedení. To navíc kluby nutí do zbytečných investic, které stojí milióny. Místa k sezení i na místech, kde fans celý zápas stojí (tím se stávají sedačky spíše nebezpečné). Kamerový systém sledující pečlivě všechny fans na stadioně (na praktiky STB už asi všichni zapoměli, 20 let je holt dlouhá doba). Zakazuje veškerou pyrotechniku, kluby dokonce někdy i chorea. Je zajímavé, že zákazy začaly přicházet poté, co jejich námětem se staly nešvary svazu, televize a novinářů píšící nesmysly o ultras. Média celkově posírají fotbal v očích ultras neuvěřitelným způsobem. Televize si diktuje podmínky termínů televizních zápasů naprosto nevhodné pro fans, novináři píší o nesmyslech typu „setkali jsme s člověkem, který organizuje bitky mezi Brnem a Ostravou...“, každý chuligán ihned po domluvení bitky jde určitě do novin a vše oznámí. Tomu se sice můžeme hluboce zasmát, ale lidé co na fotbal nechodí tomu kupodivu opravdu věří. O krásné choreografii či fanatickém supportu samozřejmě nikde neuslyšíte ani se nedočtete. Tyto mediální mrd.. uvěřejňují hlavně ti, co s problematikou fans nejsou absolutně obeznámeni a zákony vymýšlejí ti politici co fotbal sledují leda tak v televizi nebo v poklidné luxusní VIP zóně (viz pan Langer). Jeden příklad za všechny. Policie už není přítomná na stadioně (stejně jsem jí tam na několika zápasech viděl) a stojí před ním. Náklady na přítomnost fízlů jsou tedy úplně stejné, tudíž úplná kravina.

     Jak se tomu všemu postavit. Dle mého názoru jedině společný protest všech táborů může něco změnit. Rozpolcenost naší scény toho však moc neumožňuje. Skutečné protesty proti paskvilu zvanému Moderní fotbal jsou vidět pouze u čtyř klubů Slavia, Baník, Sparta a Liberec a to je skutečně málo. Někteří fans jsou navíc zaprodaní a jakýkoli finanční prostředek od klubu jim zavře hubu. Svaz navíc zřejmě rozjede akci zvanou lístky jen pro registrované fans a to může znamenat konec nebo výrazné omezení ultras aktivit v tuzemských táborech. Netřeba podotýkat úmysl tohoto opatření. Kluby ho sice navrhly pro vypátrání výtržníků, ale dle mého se za chvíli bude využívat na trestání fans, kterým se nebude líbit rozhodnutí klubu. Ať už jde třeba o přehnané zdražování vstupného nebo změnu klubových barev, názvu apod. dle chuti sponzora. Příkladů těchto obludných názvů už zde bylo dost např. Baumit Jablonec, Siad Most, Stavo Artikl Brno, Tescoma Zlín atd.         

              

 From Bolek